new-white-logo-small.jpg

2018 SPRING
Home
Schedule/Directions
Standards & Event Info.
Meet the Coaching Staff
2018 SPRING
Outdoor Record
Indoor Records
School Information
Marshall T&F News Update
2017 - 2018 Winter Results
Champions
Spotlight Corner
Related Links
Past Seasons/News Archives

Team Performance list as of 4/18/18.

Results Home Meet - April 18th 2018

Team Performance list as of NOVA Invitational (Update 4/14/18 @ 11:56PM)

444344-1487213-236.jpg

Northern Virginia Invitational Summary: 2 Event Winners Girl’s DMR (A. Holt, A. Lee, G. Bir, H. Holt) & 4x800m (A. Holt, N. Bardach, H. Holt, S. Tedesco); 2 Runner Up – Boy’s DMR (Kennedy, Hughes, Blackwell, Smith) & Girl’s 4x400m (Bir, Lee, A. Holt, M. Jones-Suggs), 4 Regional Qualifiers - (Delaney Stuart – Shot Put, Boy’s 4x8 – Smith, Kennedy, Blackwell, Malave, Michelle Dirkse – 100mH, Girl’s 4x400m relay team); 16 Medalist ; 16 National District Qualifier, 31 Personal Best.

Northern Virginia Invitational - April 14th, 2018

Robinson HS - Fairfax, VA

Individual Results

Mark

Name

Class

Place

Improvement

Comment

Event #  2  V   Women High Jump   

4-08.00

1.42m

Johnson, Simien D

19

9

0-00.00

District Qualifier, Personal Best

Event #  3  V   Men Long Jump   

17-00.00

5.18m

Walcott, Jr., Alvin

18

  ---

-1-07.00


16-03.50

4.96m

Leonard, Talon W

20

  ---

-0-05.50


14-04.75

4.38m

Lopez-Choquez, Elias

20

  ---

-1-02.00


Event #  4  V   Women Long Jump   

11-08.25

3.56m

Garg, Esheka

20

  ---

0-06.50

Personal Best

10-04.50

3.16m

Al-Barazanchi, Maryam A

19

  ---

-1-07.00


Event #  7  V   Men Discus   

88-03.00

26.89m

Brooke, James T

18

  ---

4-08.00

Personal Best

70-04.00

21.43m

Sorto-Argueta, Javier I

21

  ---

---   

Personal Best

Event #  8  V   Women Discus   

89-09.00

27.35m

Wan, Annaliese

19

6

-7-11.00

Medalist, District Qualifier

59-08.00

18.18m

MacNicol, Piper L

18

  ---

3-11.00

Personal Best

46-05.00

14.14m

Toubassi, Tala

19

  ---

-3-05.00


Event # 10  V   Women Shot Put   

34-04.00

11.07m

Stuart, Delaney E

19

4

-1-09.00

6A North Regional Qualifier

22-00.00

6.70m

Young, Katie J

19

  ---

-1-09.00


Event # 15  V   Women 100m Hurdles   

16.17


Dirkse, Michelle G

18

4

-.49

6A North Regional Qualifier, Personal Best

20.19


Tadlock, Sarah M

19

  ---

1.16


22.02


Ice, Madeline

20

  ---

---   

Personal Best

Event # 16  V   Men 110m Hurdles   

16.66


Gillmore, Austin R

18

  ---

-.08

District Qualifier, Personal Best

19.41


Watts, Liam B

20

  ---

-.26

Personal Best

19.69


McNabb, Gavin

20

  ---

---   

Personal Best

Event # 17  V   Women 100m Dash   

13.50


Jones-Suggs, Makayla R

21

  ---

.22

District Qualifier

13.54


Lee, Anabelle R

19

  ---

-.09

District Qualifier, Personal Best

13.55


Hamilton, Khristen A

19

  ---

.50

District Qualifier

Event # 18  V   Men 100m Dash   

11.55


Hughes, Tanner M

19

  ---

-.02

District Qualifier, Personal Best

11.92


Luo, Jiahao

18

  ---

.15


12.23


Walcott, Jr., Alvin

18

  ---

-.19

Personal Best

Event # 19  V   Women 1600m Run   

5:46.11


Bardach, Natalie M

19

  ---

18.86


6:31.75


Schlechty, Abigail R

19

  ---

21.99


Event # 20  V   Men 1600m Run   

5:20.75


Broadbent, Jeffrey K

20

  ---

21.36


5:29.21


Sweeney, Thomas P

20

  ---

-9.99

Personal Best

Event # 23  V   Women 400m Dash   

1:01.56


Jones-Suggs, Makayla R

21

  ---

-2.87

District Qualifier, Personal Best

1:04.50


Bardach, Natalie M

19

  ---

-.84

Personal Best

1:07.56


Sullivan, Caroline A

21

  ---

.26


Event # 24  V   Men 400m Dash   

54.97


Quin, Connor N

18

  ---

.83


59.93


Watts, Brady R

18

  ---

.35


Event # 25  V   Women 300m Hurdles   

49.27


Dirkse, Michelle G

18

5

1.29

District Qualifier

56.39


Ice, Madeline

20

  ---

-1.04

Personal Best

1:04.35


Reskusic, Arijana

20

  ---

-.16

Personal Best

Event # 26  V   Men 300m Hurdles   

43.09


Gillmore, Austin R

18

9

.66

District Qualifier

51.99


Watts, Liam B

20

  ---

-.17

Personal Best

54.24


Yeboah, Emmanuel K

20

  ---

-.56

Personal Best

Event # 27  V   Women 800m Run   

2:58.40


Salem, Ruqaia

20

  ---

2.03


Event # 28  V   Men 800m Run   

2:09.36


Quin, Connor N

18

  ---

2.28


2:23.97


Dabich, Benjamin C

20

  ---

4.83


2:36.75


Milbury, Odin D

21

  ---

-2.79

Personal Best

Event # 29  V   Women 200m Dash   

26.96


Bir, Grace E

20

  ---

.11

District Qualifier

28.40


Hamilton, Khristen A

19

  ---

.84


Event # 30  V   Men 200m Dash   

23.72


Hughes, Tanner M

19

  ---

.05

District Qualifier

23.87


Luo, Jiahao

18

  ---

-.05

District Qualifier, Personal Best

25.71


Hernandez Jimenez, Wanderley I

19

  ---

-.56

Personal Best

Event # 31  V   Women 3200m Run   

13:40.32


Schlechty, Abigail R

19

  ---

-31.57

Personal Best

14:28.22


Tadlock, Catherine H

20

  ---

57.20


14:38.78


Schmidt, Nicole C

18

  ---

57.48


Event # 32  V   Men 3200m Run   

10:25.60


Church, Oliver F

18

  ---

-5.32

Personal Best

10:59.13


Broadbent, Jeffrey K

20

  ---

-2.29

Personal Best

11:50.66


Sweeney, Thomas P

20

  ---

---   

Personal Best

Event # 35  F   Women 1600m Run   

6:18.29


Marlowe, Lily C

21

  ---

-13.95

Personal Best

6:24.97


DonTigny, Emilie T

21

  ---

1.67


8:16.56


Mohran, Yasmin

21

  ---

---   

Personal Best

Event # 36  F   Men 1600m Run   

4:45.94


Malave, Sebastian N

21

3

-6.97

District Qualifier, Personal Best

5:21.12


Lagendyk, Marco A

21

  ---

4.51


5:39.83


Schmid, Spencer T

21

  ---

-7.20

Personal Best

444344-1487213-236.jpg

Stuart Meet B Summary: 1 Regional Qualifier (Annaliese Wan), Girls’ team Winners, 4 Event Winners (G-Discus, Girl’s 4x100m, G-400m, G-800m),  9 National District Qualifiers, 83 Lettering achieved, 36 Personal Best.

Mega Meet B - April 11th, 2018

JEB Stuart HS - Falls Church, VA

Individual Results

Mark

Name

Class

Place

Improvement

Comment

Event #  2  V   Men 3200m Run   

10:30.83

Kennedy, Sanchir T

19

  ---

-23.57

Lettering, Personal Best

10:42.49

Malave, Sebastian N

21

  ---

---   

Lettering, Personal Best

Event #  3  V   Women 400m Dash   

1:00.50

Bir, Grace E

20

  ---

.24

Event Winner, District Qualifier

1:01.39

Lee, Anabelle R

19

  ---

-.47

Conference Qualifier, Personal Best

1:04.43

Jones-Suggs, Makayla R

21

  ---

-1.40

Conference Qualifier, Personal Best

1:05.91

Bardach, Natalie M

19

  ---

.57

Lettering

1:07.13

Berliner, Isabella A

19

  ---

---   

Lettering, Personal Best

1:07.92

Hamilton, Khristen A

19

  ---

2.48

Lettering

1:09.55

Hinds, Aisha J

20

  ---

---   

Personal Best

1:10.03

Johnson, Simien D

19

  ---

.04


1:12.66

Sheth, Keya A

20

  ---

-2.10

Personal Best

1:13.05

Capuano-Rizzo, Teresa L

21

  ---

-2.19

Personal Best

1:14.23

Lewis, Noelle Z

20

  ---

-3.12

Personal Best

1:14.69

Oluwehinmi, Arola F

21

  ---

-4.63

Personal Best

1:14.71

Willams, Sophia D

19

  ---

-.39

Personal Best

1:16.32

Brown, Brianna

19

  ---

-2.19

Personal Best

1:17.06

Weeks, Mary A

20

  ---

1.76


1:17.15

Saran, Riya M

20

  ---

-2.34

Personal Best

1:18.69

Robinson, Katherine G

21

  ---

-9.07

Personal Best

1:18.85

Cuthbertson, Rebecca

20

  ---

1.46


1:20.47

Hebbar, Antara

21

  ---

---   

Personal Best

1:21.23

Yun, Mi Yeon

19

  ---

-4.25

Personal Best

1:26.06

Shirolkar, Neha G

20

  ---

-.20

Personal Best

1:27.01

Nguyen, Jennifer L

20

  ---

-7.76

Personal Best

1:27.23

Tilahun, Maya

21

  ---

---   

Personal Best

1:27.52

Lee, Seo-Yoon

20

  ---

-6.43

Personal Best

1:30.04

Alassaf, Sara

20

  ---

-10.00

Personal Best

1:30.79

Rofheart, Sophie A

20

  ---

8.19


Event #  4  V   Men 400m Dash   

54.12

Hughes, Tanner M

19

  ---

---   

Lettering, Personal Best

57.14

Luo, Jiahao

18

  ---

1.10

Lettering

59.70

Vahiny, Jeffrey N

18

  ---

---   

Personal Best

59.76

Hinds, Iyanu R

19

  ---

---   

Personal Best

1:01.03

Burke, Kyle T

19

  ---

.27


1:01.03

Qureshi, Aamir Z

21

  ---

-4.53

Personal Best

1:01.29

Ferramondo, Alessandro J

20

  ---

-.71

Personal Best

1:03.28

Nayfeh, Omar

21

  ---

-3.06

Personal Best

1:03.59

Lis, Aaron

20

  ---

-10.04

Personal Best

1:03.86

Hernandez Jimenez, Wanderley I

19

  ---

---   

Personal Best

1:04.25

Lan, Huai Bin

20

  ---

-2.09


1:04.40

Heller, Joshua M

19

  ---

---   

Personal Best

1:04.41

Nguyen, Timothy K

19

  ---

-5.88

Personal Best

1:05.16

Leishear, Aidan G

20

  ---

---   

Personal Best

1:05.41

Kim, James Y

18

  ---

1.42


1:05.93

Sengupta, Mayuk

20

  ---

-4.01

Personal Best

1:06.98

Tseten, Kalsang T

21

  ---

-6.29

Personal Best

1:07.49

Ragasa, Ryan A

19

  ---

-4.62

Personal Best

1:07.56

Andersson, Bastian

19

  ---

---   

Personal Best

1:07.69

Ferramondo, Federiro H

21

  ---

-6.94

Personal Best

1:10.08

Yoder, Mark A

19

  ---

-7.28

Personal Best

1:10.45

Lwin, Jack Y

20

  ---

-3.55

Personal Best

1:11.38

Lee, Andrew S

21

  ---

-3.93

Personal Best

1:11.87

Somasundaram, Vishal

21

  ---

-5.64

Personal Best

1:17.40

Njoku, Xavier M

21

  ---

-8.58

Personal Best

Event #  5  V   Women 300m Hurdles   

50.16

Dirkse, Michelle G

18

  ---

2.18

District Qualifier

57.43

Ice, Madeline

20

  ---

---   

Personal Best

1:00.31

Tadlock, Sarah M

19

  ---

3.63


1:03.43

Acharya, Prajakta

21

  ---

-6.69

Personal Best

1:05.24

Reskusic, Arijana

20

  ---

.73


1:06.14

Hogendoorn, Barbara G

20

  ---

.50


1:06.58

Pokharel, Anshu

20

  ---

-5.51

Personal Best

1:07.37

Lopez Fuentes, Jhenesy

21

  ---

-4.65

Personal Best

1:07.86

Mejia, Estefani D

20

  ---

.92


Event #  6  V   Men 300m Hurdles   

47.40

Sarnovsky, Adam

21

  ---

-1.26

Lettering, Personal Best

50.18

Mohd, Aiman

21

  ---

.16


50.51

McNabb, Gavin

20

  ---

-1.10

Personal Best

52.16

Watts, Liam B

20

  ---

-2.35

Personal Best

54.80

Yeboah, Emmanuel K

20

  ---

---   

Personal Best

58.47

Schmid, Spencer T

21

  ---

---   

Personal Best

Event #  7  V   Women 800m Run   

2:34.62

Bardach, Natalie M

19

  ---

9.74

Event Winner District Qualifier

2:37.81

Sullivan, Caroline A

21

  ---

-12.40

Lettering, Personal Best

2:44.54

Kennedy, Tatiana A

18

  ---

2.24

Lettering

2:51.85

Tadlock, Catherine H

20

  ---

-1.05

Personal Best

2:56.06

Salazar, Maria D

19

  ---

14.74


2:56.37

Salem, Ruqaia

20

  ---

-4.55

Personal Best

2:57.61

Nolan-Landwehr, Eileen

20

  ---

8.20


3:09.00

Lwin, Calley M

19

  ---

-3.91

Personal Best

3:10.52

Schlechty, Anastasia G

18

  ---

14.00


3:25.28

Forman, Faith A

21

  ---

-18.19

Personal Best

Event #  8  V   Men 800m Run   

2:02.24

Smith, Benjamin S

19

  ---

2.28

District Qualifier

2:04.71

Blackwell, William

20

  ---

-2.21

District Qualifier

2:14.11

Broadbent, Jeffrey K

20

  ---

1.26


2:14.16

Church, Oliver F

18

  ---

-3.18

Personal Best

2:20.28

Lagendyk, Marco A

21

  ---

---   

Personal Best

2:24.17

Sweeney, Thomas P

20

  ---

2.16


2:24.95

Dabich, Benjamin C

20

  ---

5.81


2:32.47

Daniel, Donald T

18

  ---

---   

Personal Best

2:39.54

Milbury, Odin D

21

  ---

---   

Personal Best

2:42.14

Qudsi, Salahaldeen U

20

  ---

-21.45

Personal Best

Event # 11  V   Women Discus   

97-08.00

Wan, Annaliese

19

  ---

11-03.00

6A North Regional Qualifier, Personal Best

72-09.00

Stuart, Delaney E

19

  ---

-5-05.00

Lettering

55-09.00

MacNicol, Piper L

18

  ---

0-10.00

Personal Best

54-05.00

Young, Katie J

19

  ---

-2-08.00


53-08.00

Monroe, Madison M

19

  ---

---   

Personal Best

49-10.00

Toubassi, Tala

19

  ---

1-08.00

Personal Best

47-09.00

Yayloyan, Nelli

19

  ---

5-02.00

Personal Best

Event # 12  V   Men Shot Put   

35-11.75

Cintorino, Lucas E

18

  ---

-1-06.75

Lettering

33-07.00

Brooke, James T

18

  ---

-0-10.25


32-08.00

Blakeley, Coleman Z

19

  ---

0-07.00

Personal Best

30-04.50

Castillo, Alexander O

19

  ---

---   

Personal Best

30-03.25

Kowkabi, Cyrus J

19

  ---

-1-07.25


27-02.00

Ghusn, Sami

19

  ---

1-05.00

Personal Best

27-01.00

Nina, Anthony F

21

  ---

3-07.75

Personal Best

26-06.75

Abradu-Otoo, Miguel

19

  ---

---   

Personal Best

26-03.25

Sorto-Argueta, Javier I

21

  ---

-1-02.75


25-01.00

Avalos-Heredia, Nickolas A

19

  ---

4-08.00

Personal Best

24-11.50

Raghavan, Aditya

20

  ---

1-05.50

Personal Best

24-05.00

Parrott, William C

20

  ---

-0-02.50


23-02.00

Mubashir, Blawal M

21

  ---

-2-06.75


20-10.50

Al Kallas, Joud

19

  ---

-1-10.50


Event # 14  V   Men Long Jump   

17-01.00

Hughes, Tanner M

19

  ---

---   

Lettering, Personal Best

16-10.00

McNabb, Gavin

20

  ---

0-11.00

Personal Best

16-10.00

Walcott, Jr., Alvin

18

  ---

-1-09.00


15-10.00

Andersson, Bastian

19

  ---

---   

Personal Best

15-04.00

Youssef, Abd-Allah M

19

  ---

-1-02.00


14-03.00

Hernandez Jimenez, Wanderley I

19

  ---

---   

Personal Best

14-00.00

Somasundaram, Vishal

21

  ---

0-08.00

Personal Best

13-11.00

Leishear, Aidan G

20

  ---

---   

Personal Best

13-10.00

Kim, James Y

18

  ---

-2-07.00


13-09.00

Vahiny, Jeffrey N

18

  ---

---   

Personal Best

13-08.00

Nguyen, Timothy K

19

  ---

0-09.50

Personal Best

13-06.00

Lopez-Choquez, Elias

20

  ---

-2-00.75


13-04.50

Ragasa, Ryan A

19

  ---

-0-07.50


Event # 15  V   Women High Jump   

4-06.00

Johnson, Simien D

19

  ---

-0-02.00

District Qualifier

4-04.00

Lewis, Noelle Z

20

  ---

-0-05.00

Lettering

4-00.00

Epps, Tomari C

19

  ---

---   

Personal Best

Event # 17  V   Women Triple Jump   

23-07.50

Al-Barazanchi, Maryam A

19

  ---

-0-08.50

444344-1487213-236.jpg

Team performance list as of April 8th.

Crimson Tide Invitational Summary: 2 Event Winners & Regional Qualifiers (Heather Holt & Benjamin Smith - 3200m), 3 Medalist (Holt, Smith, Delaney Stuart -Shot Put), 10 National District Qualifier, 27 Personal Best.

Crimson Tide Invitational April 7th, 2018

Dunbar HS - Washington, DC

Individual Results

Mark

Round

Name

Class

Place

Improvement

Comment

Event #  2  V   Men Long Jump   

18-05.25

5.62m

F

Walcott, Jr., Alvin

18

8

-0-01.75


15-00.50

4.58m

F

Leonard, Talon W

20

  ---

-1-08.50


Event #  5  V   Women Shot Put   

32-08.00

9.95m

F

Stuart, Delaney E

19

3

-3-05.00

Bronze Medal, District Qualifier

24-00.00

7.31m

F

Wan, Annaliese

19

  ---

-1-02.50


Event #  6  V   Men Shot Put   

32-01.00

9.77m

F

Blakeley, Coleman Z

19

  ---

0-04.00

Personal Best

31-10.00

9.70m

F

Brooke, James T

18

  ---

-2-07.25


31-05.00

9.57m

F

Kowkabi, Cyrus J

19

  ---

-0-05.50


Event #  7  V   Women Discus   

86-05.00

26.34m

F

Wan, Annaliese

19

7

2-02.00

District Qualifier, Personal Best

77-09.00

23.69m

F

Stuart, Delaney E

19

  ---

-0-05.00

District Qualifier

Event #  8  V   Men Discus   


83-07.00

25.47m

F

Brooke, James T

18

  ---

12-04.00

Personal Best

80-01.00

24.40m

F

Blakeley, Coleman Z

19

  ---

2-03.00

Personal Best

72-01.00

21.97m

F

Kowkabi, Cyrus J

19

  ---

3-07.00

Personal Best

Event # 11  V   Women 3200m Run   

11:15.40


F

Holt, Heather

18

1

32.86

Event Winner, Regional Qualifier

11:46.43


F

Holt, Ashley

18

6

9.29

District Qualifier

Event # 12  V   Men 3200m Run   

9:42.59


F

Smith, Benjamin S

19

1

-1.21

Event Winner, Regional Qualifier, Personal Best

10:26.58


F

Blackwell, William

20

  ---

3.14


10:30.92


F

Church, Oliver F

18

  ---

-8.99

Personal Best

Event # 13  V   Women 100m Hurdles   

21.05


F

Tadlock, Sarah M

19

  ---

2.02


21.68


F

Mejia, Estefani D

20

  ---

---   

Personal Best

22.45


F

Reskusic, Arijana

20

  ---

---   

Personal Best

Event # 14  V   Men 110m Hurdles   

17.97


P

Gillmore, Austin R

18

9

1.23

District Qualifier

19.67


P

Mohd, Aiman

21

  ---

-1.54

Personal Best

20.90


P

Watts, Liam B

20

  ---

-2.20

Personal Best

Event # 15  V   Women 100m Dash   

13.63


P

Lee, Anabelle R

19

  ---

-.01

District Qualifier, Personal Best

13.88


P

Hamilton, Khristen A

19

  ---

.83


13.97


P

Berliner, Isabella A

19

  ---

---   

Personal Best

Event # 16  V   Men 100m Dash   

12.10


P

Hughes, Tanner M

19

  ---

.53


12.59


P

Nininger, Colin D

19

  ---

.48


12.81


P

Tryon, Wilson W

20

  ---

---   

Personal Best

Event # 17  V   Women 1600m Run   

6:09.76


F

Schlechty, Abigail R

19

  ---

-4.82

Personal Best

6:12.30


F

Kennedy, Tatiana A

18

  ---

16.55


6:23.30


F

DonTigny, Emilie T

21

  ---

-4.82

Personal Best

Event # 18  V   Men 1600m Run   

5:28.31


F

Lagendyk, Marco A

21

  ---

11.70


5:47.03


F

Schmid, Spencer T

21

  ---

-2.51

Personal Best

5:11.25


F

Broadbent, Jeffrey K

20

  ---

11.86


Event # 19  V   Women 200m Dash   

27.79


P

Lee, Anabelle R

19

  ---

.50

District Qualifier

28.74


P

Berliner, Isabella A

19

  ---

---   

Personal Best

28.81


P

Hamilton, Khristen A

19

  ---

1.25


Event # 20  V   Men 200m Dash   

24.16


P

Hughes, Tanner M

19

  ---

.49


25.36


P

Luo, Jiahao

18

  ---

1.44


26.73


P

Hernandez Jimenez, Wanderley I

19

  ---

.46


Event # 25  V   Women 400m Dash   

1:07.30


F

Sullivan, Caroline A

21

  ---

---   

Personal Best

Event # 26  V   Men 400m Dash   

59.58


F

Watts, Brady R

18

  ---

---   

Personal Best

1:00.76


F

Burke, Kyle T

19

  ---

-3.61

Personal Best

1:01.09


F

Sarnovsky, Adam

21

  ---

---   

Personal Best

Event # 27  V   Women 300m Hurdles   

1:00.86


F

Tadlock, Sarah M

19

  ---

4.18


1:04.51


F

Reskusic, Arijana

20

  ---

-4.86

Personal Best

1:06.94


F

Mejia, Estefani D

20

  ---

-6.92

Personal Best

Event # 28  V   Men 300m Hurdles   

50.02


F

Mohd, Aiman

21

  ---

-1.80

Personal Best

57.76


F

Watts, Liam B

20

  ---

3.25


Event # 29  V   Women 800m Run   

2:43.68


F

Bardach, Natalie M

19

  ---

18.80


2:54.86


F

Tadlock, Catherine H

20

  ---

1.96


Event # 30  V   Men 800m Run   

2:04.32


F

Kennedy, Sanchir T

19

4

-3.24

District Qualifier, Personal Best

2:09.03


F

Malave, Sebastian N

21

11

---   

Personal Best

2:14.79


F

Quin, Connor N

18

  ---

7.71

444344-1487213-236.jpg

Mega Meet B @ Edison Summary: 1 District Qualifier (Austin Gillmore – 300m Hurdles), 5 Lettering Standard, 86 Personal Best

Edison Meet B Results April 4th

Mega Meet B - April 4th, 2018

Edison HS - Alexandria, VA

Individual Results

Mark

Name

Class

Place


Improvement

Comment

Event #  1  V   Women 3200m Run   

14:17.82


DonTigny, Emilie T

21

  ---

  ---

---   

Personal Best

Event #  3  V   Women 400m Dash   

1:05.83


Jones-Suggs, Makayla R

21

4

  ---

---   

Lettering, Personal Best

1:09.99


Johnson, Simien D

19

8

  ---

-1.02

Personal Best

1:11.21


Orozco, Nina S

19

10

  ---

6.47


1:14.76


Sheth, Keya A

20

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:15.24


Capuano-Rizzo, Teresa L

21

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:18.76


Recepcion, Katriel

20

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:19.32


Oluwehinmi, Arola F

21

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:19.49


Saran, Riya M

20

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:21.32


Willams, Sophia D

19

  ---

  ---

6.22


1:21.62


Weeks, Mary A

20

  ---

  ---

6.32


1:23.34


Escobar Fonseca, Yanira

21

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:23.80


Strizek, Alexandra J

21

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:24.06


Vogt, Paige M

21

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:25.48


Yun, Mi Yeon

19

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:25.62


Lunter, Caraline S

21

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:25.90


Durr, Kayleigh L

19

  ---

  ---

7.76


1:26.39


Garg, Esheka

20

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:27.49


Cuthbertson, Rebecca

20

  ---

  ---

10.10


1:27.76


Robinson, Katherine G

21

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:29.48


Lopez Fuentes, Jhenesy

21

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:29.84


Rofheart, Sophie A

20

  ---

  ---

7.24


1:33.95


Lee, Seo-Yoon

20

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:34.77


Nguyen, Jennifer L

20

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:34.97


Shirolkar, Neha G

20

  ---

  ---

8.71


1:36.00


Elbackush, Hadeel

20

  ---

  ---

8.26


1:40.04


Alassaf, Sara

20

  ---

  ---

---   

Personal Best

Event #  4  V   Men 400m Dash   

1:03.68


Ferramondo, Alessandro J

20

  ---

  ---

1.68


1:04.37


Burke, Kyle T

19

  ---

  ---

-1.91

Personal Best

1:05.56


Qureshi, Aamir Z

21

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:06.34


Lan, Huai Bin

20

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:06.34


Nayfeh, Omar

21

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:08.14


Atherton, Miles S

19

  ---

  ---

5.59


1:08.19


Walcott, Jr., Alvin

18

  ---

  ---

4.11


1:09.94


Sengupta, Mayuk

20

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:10.29


Nguyen, Timothy K

19

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:10.54


Elbackush, Abdalla

19

  ---

  ---

1.34


1:12.11


Ragasa, Ryan A

19

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:13.00


Nguyen, Alex D

20

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:13.27


Tseten, Kalsang T

21

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:13.52


Dudding, Brendan D

18

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:13.63


Lis, Aaron

20

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:14.00


Lwin, Jack Y

20

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:14.63


Ferramondo, Federiro H

21

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:15.31


Lee, Andrew S

21

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:17.36


Yoder, Mark A

19

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:17.51


Somasundaram, Vishal

21

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:25.98


Njoku, Xavier M

21

  ---

  ---

---   

Personal Best

Event #  5  V   Women 300m Hurdles   

1:07.22


Hogendoorn, Barbara G

20

  ---

  ---

1.58


1:09.37


Reskusic, Arijana

20

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:10.12


Acharya, Prajakta

21

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:12.02


Lopez Fuentes, Jhenesy

21

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:12.09


Pokharel, Anshu

20

  ---

  ---

---   

Personal Best

1:13.86


Mejia, Estefani D

20

  ---

  ---

---   

Personal Best

Event #  6  V   Men 300m Hurdles   

45.05


Gillmore, Austin R

18

  ---

  ---

2.62

District Qualifier

48.77


Sarnovsky, Adam

21

  ---

  ---

.11


51.61


McNabb, Gavin

20

  ---

  ---

---   

Personal Best

Event #  7  V   Women 800m Run   

2:50.21


Sullivan, Caroline A

21

  ---

  ---

---   

Personal Best

2:54.83


Kennedy, Tatiana A

18

  ---

  ---

12.53


2:55.17


Marlowe, Lily C

21

  ---

  ---

---   

Personal Best

2:58.93


Jones-Suggs, Makayla R

21

  ---

  ---

---   

Personal Best

2:58.97


Johnson, Simien D

19

  ---

  ---

---   

Personal Best

3:01.49


Schmidt, Nicole C

18

  ---

  ---

19.54


3:04.51


Tadlock, Catherine H

20

  ---

  ---

11.61


3:05.99


Nolan-Landwehr, Eileen

20

  ---

  ---

16.58


3:06.64


Salem, Ruqaia

20

  ---

  ---

5.72


3:14.97


Recepcion, Katriel

20

  ---

  ---

11.56


3:19.21


Holland, Hailey P

21

  ---

  ---

---   

Personal Best

3:20.58


Lwin, Calley M

19

  ---

  ---

7.67


3:22.51


Willams, Sophia D

19

  ---

  ---

24.07


3:22.87


Schlechty, Anastasia G

18

  ---

  ---

26.35


3:43.47


Forman, Faith A

21

  ---

  ---

---   

Personal Best

Event #  8  V   Men 800m Run   

2:36.26


Schmid, Spencer T

21

  ---

  ---

2.48


2:49.00


Salem, Soliman

18

  ---

  ---

---   

Personal Best

3:02.20


Singh, Angraj K

20

  ---

  ---

11.10


3:03.59


Qudsi, Salahaldeen U

20

  ---

  ---

---   

Personal Best

Event # 11  V   Women Discus   

64-03.00

19.58m

Qureshi, Hana Z

19

  ---

  ---

9-10.00

Personal Best

63-08.00

19.40m

Guliyeva, Turbat

19

  ---

  ---

-11-11.00


57-01.00

17.39m

Young, Katie J

19

  ---

  ---

3-00.00

Personal Best

54-11.00

16.73m

MacNicol, Piper L

18

  ---

  ---

4-11.00

Personal Best

42-07.00

12.97m

Yayloyan, Nelli

19

  ---

  ---

---   

Personal Best

39-08.00

12.09m

Humphreys, Madeline

19

  ---

  ---

-3-09.00


30-05.00

9.27m

Haley, Amy K

19

  ---

  ---

---   

Personal Best

Event # 12  V   Men Shot Put   

36-06.00

11.12m

Cintorino, Lucas E

18

3

  ---

-1-00.50

Lettering

32-04.00

9.85m

Jackson, Elijah

21

  ---

  ---

---   

Personal Best

31-09.00

9.67m

Blakeley, Coleman Z

19

  ---

  ---

5-00.00

Personal Best

28-11.75

8.83m

Adubi, Paul B

19

  ---

  ---

---   

Personal Best

27-06.00

8.38m

Sorto-Argueta, Javier I

21

  ---

  ---

---   

Personal Best

25-08.75

7.84m

Mubashir, Blawal M

21

  ---

  ---

---   

Personal Best

24-07.50

7.50m

Parrott, William C

20

  ---

  ---

---   

Personal Best

23-06.00

7.16m

Raghavan, Aditya

20

  ---

  ---

1-08.00

Personal Best

23-05.25

7.14m

Nina, Anthony F

21

  ---

  ---

---   

Personal Best

22-09.00

6.93m

Al Kallas, Joud

19

  ---

  ---

1-02.50

Personal Best

20-02.00

6.14m

Avalos-Heredia, Nickolas A

19

  ---

  ---

-0-03.00


Event # 14  V   Men Long Jump   

16-09.00

5.10m

Walcott, Jr., Alvin

18

  ---

  ---

-1-10.00


14-00.00

4.26m

Ragasa, Ryan A

19

  ---

  ---

---   

Personal Best

13-08.00

4.16m

Elbackush, Abdalla

19

  ---

  ---

2-02.00

Personal Best

13-05.00

4.08m

Sengupta, Mayuk

20

  ---

  ---

---   

Personal Best

13-04.00

4.06m

Somasundaram, Vishal

21

  ---

  ---

---   

Personal Best

12-10.50

3.92m

Nguyen, Timothy K

19

  ---

  ---

---   

Personal Best

11-06.50

3.51m

Lis, Aaron

20

  ---

  ---

---   

Personal Best

10-09.50

3.28m

Yoder, Mark A

19

  ---

  ---

---   

Personal Best

Event # 15  V   Women High Jump   

4-04.00

1.32m

Lewis, Noelle Z

20

  ---

  ---

-0-05.00

Lettering

4-02.00

1.27m

Johnson, Simien D

19

  ---

  ---

-0-06.00

lettering

444344-1487213-236.jpg

Leslie Sherman Memorial Invitational Summary: 1 Athlete of the Meet Award (@ashley_holt41 ), 1 Event Winner (Girl's 4x4), 1 Regional Qualifier (Ben Smith), 15 National District Qualifier, 36 Personal Best. Great start to the season

Leslie Sherman Memorial Invitational March 29th, 2018

West Springfield HS - Springfield, VA

Individual Results

Mark

Name

Class

Place

Improvement

Comment

Event #  2  V   Women High Jump   

4-04.00

1.32m

Johnson, Simien D

19

6

-0-04.00

Outdoor Personal Best

Event #  3  V   Men Long Jump   

18-07.00

5.66m

Walcott, Jr., Alvin

18

  ---

1-06.00

Personal Best

Event #  4  V   Women Long Jump   

11-01.75

3.39m

Garg, Esheka

20

  ---

---   

Personal Best

Event #  7  V   Men Discus   

78-01.00

23.80m

Abdullah, Farsheed M

19

  ---

-11-10.00


49-01.00

14.96m

Avalos-Heredia, Nickolas A

19

  ---

---   

Personal Best

Event #  8  V   Women Discus   

84-03.00

25.67m

Wan, Annaliese

19

4

0-08.00

National District Champs Qualifier, Personal Best

72-07.00

22.12m

Stuart, Delaney E

19

  ---

-5-07.00


52-10.00

16.10m

Young, Katie J

19

  ---

-1-03.00


48-02.00

14.68m

Toubassi, Tala

19

  ---

---   

Personal Best

Event #  9  V   Men Shot Put   

30-06.00

9.29m

Abdullah, Farsheed M

19

  ---

-5-04.00


20-05.00

6.22m

Avalos-Heredia, Nickolas A

19

  ---

---   

Personal Best

Event # 10  V   Women Shot Put   

33-04.00

10.16m

Stuart, Delaney E

19

2

-2-09.00

Meet Runner Up, National District Champs Qualifier

23-02.50

7.07m

Wan, Annaliese

19

  ---

-2-00.00


21-01.50

6.43m

Young, Katie J

19

  ---

-2-07.50


18-08.75

5.70m

Toubassi, Tala

19

  ---

-1-00.25


Event # 16  V   Men 110m Hurdles   

18.29


Gillmore, Austin R

18

  ---

1.55


21.21


Mohd, Aiman

21

  ---

---   

Personal Best

Event # 17  V   Women 100m Dash   

13.28


Jones-Suggs, Makayla R

21

  ---

---   

National District Champs Qualifier, Personal Best

14.70


Capuano-Rizzo, Teresa L

21

  ---

---   

Personal Best

15.02


Robinson, Katherine G

21

  ---

---   

Personal Best

16.15


Garg, Esheka

20

  ---

---   

Personal Best

Event # 18  V   Men 100m Dash   

11.57


Hughes, Tanner M

19

  ---

---   

National District Champs Qualifier, Personal Best

12.75


Ferramondo, Alessandro J

20

  ---

-.23

Personal Best

12.81


Hernandez Jimenez, Wanderley I

19

  ---

---   

Personal Best

13.48


Nguyen, Alex D

20

  ---

---   

Personal Best

Event # 19  V   Women 1600m Run   

5:18.62


Holt, Ashley

18

5

4.33

National District Champs Qualifier

6:14.58


Schlechty, Abigail R

19

  ---

-3.90

Personal Best

6:24.23


Schmidt, Nicole C

18

  ---

11.66


6:28.12


DonTigny, Emilie T

21

  ---

-27.62

Personal Best

Event # 20  V   Men 1600m Run   

4:30.41


Smith, Benjamin S

19

5

4.30

6A North Regional Champs Qualifier

4:44.23


Kennedy, Sanchir T

19

  ---

1.11

National District Champs Qualifier

4:46.52


Blackwell, William

20

  ---

6.90

National District Champs Qualifier

4:52.91


Malave, Sebastian N

21

  ---

-29.13

Personal Best

Event # 23  V   Women 400m Dash   

1:00.26


Bir, Grace E

20

3

---   

National District Champs Qualifier, Personal Best

1:03.07


Lee, Anabelle R

19

  ---

1.21

National District Champs Qualifier

1:11.01


Johnson, Simien D

19

  ---

---   

Personal Best

Event # 24  V   Men 400m Dash   

55.23


Quin, Connor N

18

  ---

1.09


1:02.55


Atherton, Miles S

19

  ---

---   

Personal Best

Event # 26  V   Men 300m Hurdles   

43.37


Gillmore, Austin R

18

  ---

.94

National District Champs Qualifier

48.66


Sarnovsky, Adam

21

  ---

---   

Personal Best

51.82


Mohd, Aiman

21

  ---

---   

Personal Best

Event # 27  V   Women 800m Run   

3:00.92


Salem, Ruqaia

20

  ---

---   

Personal Best

Event # 28  V   Men 800m Run   

2:22.01


Sweeney, Thomas P

20

  ---

-2.12

Personal Best

2:33.78


Schmid, Spencer T

21

  ---

---   

Personal Best

2:44.75


Buckley, Cole P

19

  ---

-4.69

Personal Best

Event # 29  V   Women 200m Dash   

26.85


Bir, Grace E

20

5

---   

National District Champs Qualifier, Personal Best

26.86


Jones-Suggs, Makayla R

21

6

---   

National District Champs Qualifier, Personal Best

27.29


Lee, Anabelle R

19

  ---

-.26

National District Champs Qualifier, Personal Best

30.75


Capuano-Rizzo, Teresa L

21

  ---

---   

Personal Best

Event # 30  V   Men 200m Dash   

23.67


Hughes, Tanner M

19

  ---

---   

National District Champs Qualifier, Personal Best

24.97


Tryon, Wilson W

20

  ---

---   

Personal Best

26.27


Hernandez Jimenez, Wanderley I

19

  ---

---   

Personal Best

28.91


Tseten, Kalsang T

21

  ---

---   

Personal Best

Event # 32  V   Men 3200m Run   

11:39.63


Lagendyk, Marco A

21

  ---

13.49

Created and Designed by CCW Management,LLC